Categories: Moda męska

Mężczyźni a moda

Żyjemy w czasach, kiedy zestawienie słów widocznych w tytule nie powinno nas już dziwić. Nawet jeśli ciągle moda kojarzy nam się bardziej z kobietami, to z pewnością te stereotypy są już dużo rzadsze, a dla ludzi, którzy interesują się światem ubrań, pokazami mody, czy śledzą najnowsze trendy wiedzą, że męscy projektanci świetnie sobie radzą w kreowaniu mody nie tylko dla mężczyzn, ale również i dla płci pięknej.

Moda męska bardzo mocno ewaluowała na przestrzeni ostatniego stulecia. Wraz z końcem dziewiętnastego wieku, moda męska zaczęła się zmieniać. Powoli odchodzono od czapek, płaszczy z frędzlami i kieszonkowych zegarków na rzecz dopasowanych kamizelek, spodni i eleganckich, klasycznych płaszczy.

W latach dwudziestych można było zauważyć trend na jaśniejsze kolory, a także zmianę dotyczącą białych koszul, których barwa została zastąpiona najróżniejszymi kolorami. Panowie nie ściągali z głowy czapek, które w tamtym czasie nazywane były słomiankami. Przechadzając się ulicami miast z pewnością nie można było spotkać mężczyzny bez tej części ubrania.

W latach pięćdziesiątych królowały luźne jeansy, t-shirty i skórzane kurtki, które świetnie współgrały z modnymi w tamtych latach fryzurami – włosy zaczesywane na żelu. Niedługo potem, bo w latach sześćdziesiątych rozkwit przeżywał trend na kolorowe spodnie w kant, przylegające do ciała koszule i dopełnienie stylizacji w postaci fryzur z długimi grzywkami. Noszono także wielobarwne garnitury, buty na szerokim obcasie i koszule w kwiaty.

Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte wniosły natomiast do świata ówczesnej mody szerokie jeansy, masywne buty, łańcuszki i bardzo oryginalne fryzury.

Jak to wygląda dzisiaj?

Obecnie mężczyźni mimo ogólnie panujących trendów nie zawsze się do nich stosują. Powraca bardzo dużo rzeczy z lat wcześniejszych, jak na przykład modne wąsy i brody. Nie każdy jednak od razu zapuszcza zarost. Dzisiaj panowie raczej kierują się zasadą dopasowania, czyli patrzą na to, czy coś pasuje do ich wyglądu, charakteru, rysów twarzy, czy postury. Nie podążają ślepo za sugerowanymi rzeczami. Dzisiejsza moda męska jest bardzo różnorodna. Jedni chodzą w rurkach i obcisłych koszulkach, inni stawiają na wygodę i niespecjalnie przejmując się czy coś do czegoś pasuje zakładają luźne spodnie i bluzy. Można też jednak zobaczyć mężczyzn ubranych bardzo elegancko, szczególnie gdy mają do tego odpowiednią okazję. Nie zawsze jednak stawiają wtedy na klasyczny ubiór. Coraz częściej można się spotkać z połączeniem sportowej elegancji.